Dębica potrzebuje dobrego gospodarza

Zarządzanie miastem powinno być podobne do zarządzania firmą. Sytuacja na rynku pokazuje, że niezbędna jest zmiana stylu działania lokalnych władz.

Potrzebne jest inne myślenie i inna strategia działania. Miasto, aby móc sprawnie funkcjonować i rozwijać się musi mieć takie władze i takich samorządowców, którzy nie tylko służą ludziom, ale także  stwarzają Im możliwości zaspokojenia swoich potrzeb. Samorządowiec, prezydent czy burmistrz — gospodarz miasta — dzisiaj powinien być przede wszystkim sprawnym menadżerem. Podczas prowadzenia Firmy na co dzień spotykam się z wieloma problemami, konfrontacjami, konieczne jest myślenie ekonomiczne, planowanie, ustalanie strategii działania, opracowywanie taktyk, redukowanie kosztów, poszukiwanie zysków, rozwiązywanie konfliktów, poszukiwanie nowych pomysłów na zwiększenie efektywności działania przedsiębiorstwa.

… I to samo powinni robić sprawni samorządowcy.

Tak jak menadżer w firmie, tak też władze miasta biorą przecież odpowiedzialność za swoje działania. Tylko że mieście ta odpowiedzialność jest jeszcze większa, ponieważ dla polityka i samorządowca nadrzędnym celem powinno być dobro społeczne.

W czasach kryzysu  mieszkańcy potrzebują zapewnienia od zarządzających, że Ci wiedzą co robią, że ich decyzje są przemyślane, wydają jasne i konkretne polecenia, przekazują — tak jak w biznesie — szczegółowe informacje, precyzyjnie działają na bazie wcześniejszych ustaleń i wreszcie — tak jak w Firmie — skutecznie wdrażają w życie decyzje ustalone wraz z innymi. Dlatego samorządowiec podobnie jak menadżer w Firmie powinien działać według określonej strategii, nawet gdy czasem część działań trzeba na bieżąco zmieniać i modyfikować. Sprawny menadżer potrafi właśnie w kryzysie znaleźć nowe kierunku rozwoju miasta i możliwości generowania przychodów.  Dla mnie jeszcze  jako przedsiębiorcy zawsze najważniejszy jest człowiek… To właśnie ludzie w mojej Firmie stanowili i stanowią największy kapitał.

Zarządzanie ludźmi nie jest w dzisiejszych czasach sprawą prostą, ale przy odpowiednim podejściu i wzajemnym poszanowaniu wytwarza się poczucie współodpowiedzialności za realizację konkretnych działań i mając wspólny cel w zgranym zespole jest go o wiele łatwiej zrealizować.